Artykuł dla CityGlow “Lutowanie EL-Wire szybki poradnik”
WIĘCEJ W “Często Zadawane Pytania EL Wire FAQ” i “Technologia EL Wire”
- Przygotowanie
- Cel
- Co potrzebujesz
- Jak długo zajmuje lutowanie?
- Lutowanie
- Co to jest lutowanie?
- Co oznacza pobielanie?
- Podstawowa zasada przy lutowaniu
- Czy muszę lutować?
- Połączenie: złącze JST do neonu
- Wstęp, struktura EL Wire
- Co łączymy?
- Przygotowanie złącza
- Przygotowanie neonu
- Wykonywanie połączenia
- Połączenie: neon-neon
- PRZYGOTOWANIE
- Cel
Na załączonym obrazku przedstawiona jest gotowa i poprawnie przygotowana wiązka neonu CityGlow EL-Wire. Podstawowe widoczne elementy to:

1) Inwerter przenośny na baterie (AA)
2) Złącze inwertera (dwużyłowy przewód elektryczny i gnizado żeńskie JST 2P)
3) Złącze neonu (gniazdo męskie JST 2P / przewód dwużyłowy)
- dzięki zastosowaniu szybkozłączek JST – to połączenie może być dowolnie odłączane, podłączane oraz przepinane do innych zestawów (szybka wymiana neonu lub zasilania)
- Gniazdo JST lub microJST jest typową złączka używaną w przypadku przewodów EL-Wire. Nie ma natomaist żadnych przeciwwskazań, abyś przygotował i użył całkiem innych gniazd/wtyków czy też całkowicie zrezygnował ze złączy.
4) Miejsce połączenia neonu z przewodem elektrycznym.
5) Kapturek silikonowy lub jakiekolwiek inne zabezpieczenie.
- 2 Co potrzebujesz?
Aby zacząć przygodę w tworzenie projektów z przewodami EL Wire potrzebujesz kilku niezbędnych akcesoriów i narzędzi.
1) Gotowe zestawy startowe w kilkudziesięciu wersjach bez potrzeby lutowania są dostępne na naszej witrynie www.cityglow.pl w kategorii: Przewody EL-Wire -> Gotowe zestawy EL-Wire
2) Możesz samodzielnie skomponować własny zestaw z wybranych elementów. Mamy wszystko – a nawet dużo więcej niż potrzebujesz na początek, od baterii, taśm przez akcesoria do lutowania po setki różnych przewodów EL Wire w najwyższej jakości i dedykowanych, certyfikowanych inwerterów. Zobacz kategorię: Przewody EL-Wire -> Neony Generacji 1/2/3/4/5 oraz Przewody EL-Wire -> Zasilanie EL Wire
3) Rozglądnij sie w dziale z akcesoriami i narzędziami. Znajdziesz tam arkusze drewnianie, plexi, plastikowe tuby, złącza, spinki, mocowania do neonów, lutownice, cynę, taśmy, kombinerki, palniki i dużo więcej.
- 3 Jak długo zajmuje lutowanie?
Jeżeli nie masz doświadczenia w lutowaniu i pracy z przewodami EL Wire – pierwsze połączenie możę zająć powyżej godziny głównie ze względu na to, że musisz zapoznać się z urządzeniami i całym procesem. Każda następna próba będzie płynniejsza i szybsza. Jeżeli masz doświadczenie w lutowaniu – kwestią wprawy będzie poprawne i szybkie usunięcie izolacji z przewodu EL Wire. Razem z procesem lutowania i zabezpieczenia zajmie Ci to prawdpodobnie kilka lub kilkanaście minut.
2. LUTOWANIE
2.1 Co to jest lutowanie?
W dużym skrócie jest to połączenie dwóch lub więcej kawałków metalu (podobieństwa: spawanie). W tym wypadku jest to połączenie rdzeni lub miedzianych kabli elektrycznych. W lutowaniu jako spoiwo używa się najczęściej cyny (Sn) a urządzeniem głownym jest lutownica oporowa, transformatorowa lub stacja lutownicza.

2.2 Co oznacza pobielanie?
Jest to nałożenie warstwy cyny na przygotowane wcześniej powierzchnie które mają być połączone. Zamiast aplikować cynę bezpośrednio na dwa nieoczyszczone kawałki metalu (proces lutowania przebiega wolno i ciężko) należy wcześniej przygotować jeden i drugi kawałek oczyszczając go, rozgrzewając i nakładając małą warstwę cyny. Nastepnie należy je połączyć i wykonać lutowanie (połączenie) łączące.

2.3 Podstawowa zasada przy lutowaniu
# Rozgrzewaj przewód, nie cynę. Gruby metal nagrzewa się dużo wolniej od pierwisatka cyny który “rozpuszcza” się natychmiastowo. Aplikowanie gorącej cyny na zimny metal nie wytworzy mocnego i stabilnego połączenia (patrz: zimny lut).
Rozgrzej element który chcesz połączyć i dopiero wtedy przyłóż cynę lub przyłóż zimną cynę do zimnego elementu który chcesz połączyć a następnie zbliż lutownicę z przeciwnej strony. Kiedy metal nagrzeje się – stopi cynę która wytworzy trwałe połączenie. Ważną i ułatwiająca lutowanie czynnością jest pobielanie opisane powyżej.
Jest to podstawowa zasada w przypadku lutowania większości elementów. W przypadku EL-Wire należy zachować ostrożność i nie przegrzewać do granic możliwości neonu, gdyż powłoka zewnętrzna blisko miejsca lutowania może zacząc się topić i spowodować zwarcie rdzeni. Należy wtedy zacząć wszystko od początku dodatkowo ucinając od kilku do kilkunastu centymetrów neon lub wymienić neon na nowy.
2.4 Czy muszę lutować?
Masz dodatkowe 2 wyjścia:
1) Użycie naszych “bezobsługowych złączy”
2) “Skręcenie” elementów które należy połączyć i owinięcie taśmą izolacyjną.
! Należy pamiętać, że tylko lutowanie jest trwałą metodą montażu. Połączenie które jest tylko owinięte taśmą izolacyjną jest rozwiązaniem tymczasowym/prototypowym które prędzej czy później przestanie działać, może powodować zwarcia i którego w żaden sposób nie można nadwyrężać (wyginać, naciągać) !
3. POŁĄCZENIE: złącze JST -> neon
3.1 Wstęp, struktura EL Wire, inwertery.
Ważne informacje przed przystąpienie do pracy odnośnie technologii i struktury EL Wire oraz zasilania znajdziesz w naszym katalogu informacyjnym -> “Karta Informacyjna EL-Wire i EL-Drivers”
Koniecznie przeczytaj ostatnie rozdziały: FAQ – czyli często zadawane pytania
3.2 Co łączymy?
Do połączenia mamy dwie wiązki przewodu elektrycznego (z gotowego złącza) z dwoma rdzeniami przewodu EL-Wire (wewnętrznym grubszym i zewnętrznym – dwa cienkie druciki).

3.3 Przygotowanie złącza
Poradnik opiera się na gotowym zestawie do lutowania od CityGlow. W tym zestawie otrzymasz kilka gotowych złączy JST czyli gniazdo JST z przytwierdzonym kilkucentymetrowym, dwużyłowym przewodem elektrycznym. Aby ułatwić wykonywanie połączenia:
1) Rozdziel żyły na dwie części i utnij kawałek jednej z nich.
2) Ściągnij izolacje z uciętego kawałka żyły
3) Wykonaj pobielanie końcówek
4) Załóż rurki termokurliczwe (mniejszą na ucięty kawałek)

3.4 Przygotowanie neonu EL Wire
1) Odizoluj zewnętrzną warstwę przewodu EL Wire (użyj ściągacza izolacji)
2) Sprawdź czy nie uległy uszkodzeniu dwa cieniutkie druciki (elektroda zewnętrzna)
3) Zeskrob warstwę elektroluminforu z rdzenia głownego (centralny drut miedziany)


3.5 Wykonywanie połączenia
1) Wykonaj lutowanie jednego przewodu elektrycznego z rdzeniem wewnętrznym.
2) Zabezpiecz połączenie koszulką termokurczliwą przygotowaną wcześniej (pkt. 3.3 ->4)
3) Wykonaj lutowanie drugiego przewodu elektrycznego z rdzeniem zewnętrznym (dwa druciki)
4) Sprawdź czy zestaw działa poprawnie.
5) Zabezpiecz połączenie drugą koszulką termokurczliwą
6) Zabezpiecz koniec neonu EL Wire kapturkiem silikonowym, koszulką termokurczliwą lub klejem na gorąco.





